/

O datech

Odkud data pocházejí?

  • Data o stranách a dárcích vypisujeme ručně z výročních zpráv politických stran, které jsou podle zákona č. 424/1991 Sb. veřejně dostupné v Kanceláři Poslanecké sněmovny. Dary za rok 2017 pocházejí z webu hlidacstatu.cz.
  • Základní data o firmách získáváme strojově ze serverů ARES (Ministerstvo financí) a RES (Český statistický úřad), Justice (Ministerstvo spravedlnosti).
  • Data o zakázkách, dotacích, hromadných sídlech apod. zpracováváme z veřejně dostupných zdrojů Věstník veřejných zakázek, Seznam příjemců dotací MMR, RES, dále čistíme a upravujeme. Více viz Veřejné zakázky, Hromadná sídla
  • Podklady o firmách s nedohledatelnými a zahraničními vlastníky byly čerpány z OR a aplikace Cribis.

Mohu data volně použít?

Ano, data jsou dále využitelná třetími stranami pro libovolné účely. Podmínkou je citace webu PolitickeFinance.cz jako zdroje tak, aby nevznikla nejasnost ohledně toho, co jsou původní data pocházející z tohoto webu. Provozovatel nicméně neručí za jejich správnost, ani za libovolné škody vzniklé v souvislosti s jejich užitím. Data lze zobrazovat pomocí webové aplikace, případně stáhnout celkovou databázi darů, nebo data získávat ze strojově čitelného rozhraní.

Mohou se data měnit? Budete je doplňovat?

Data jednou ročně aktualizujeme v návaznosti na zveřejnění nových výročních zpráv, případně opravujeme chyby vzniklé při přepisu (nikoliv však chyby, které jsou přítomny přímo ve výročních zprávách - ctíme zdroj). V rámci kapacit doplňujeme i menší politické strany, a data ze starších let. Server PolitickeFinance.cz je nicméně neziskovým projektem, jeho další fungování a aktualizace přímo závisejí na získaných dotacích a darech. Pokud se Vám líbí co děláme, budeme rádi když na něj přispějete (widget je v patičce tohoto webu). Ani neziskové věci se totiž nedají dělat zadarmo.

 

Provozuje EconLab z.s.. Zobrazené informace pocházejí z veřejně dostupných zdrojů, nebo jsou výsledkem akademického výzkumu. Provozovatel neručí za jejich správnost ani za škody způsobené jejich nesprávným užitím.Hodnocení stran vzniklo s podporou Velvyslanectví USA v České republice.